O prvním říjnovém víkendu uspořádala Lokomotiva Pardubice mistrovství ČR na klasické trati, s centrem v Pusté Rybné, na severním okraji Vysočiny, mezi Svratkou a Poličkou.

Sobotní kvalifikace se odehrála v severní části použitého prostoru, v němž převažoval bílý les, většinou s rychlou podložkou, přiměřeným převýšením, jen zřídka zpestřený hustníky nebo zarostlými pasekami. Pokud se chybovalo, tak na dohledávkách, některé kontroly na malých objektech a/nebo v oblastech, kde toho nebylo mnoho, od čeho se odrazit, nebyly do poslední chvíle vidět. Jedna taková stála postup do A finále Dáduli, o místo nebo dvě unikl postup do A fínále taky Janičce Kubíčkové, Tomáši Samkovi a Matěji Mašatovi po zdravotní indispozici. Z naši asi rekordně nízké účasti v H21 jsme byli alespoň statisticky úspěšní, postupovou povinnost splnil Ňuf i Pája a povedlo se mezi nejlepší postoupit i Sosákovi, jinak běžel muže jen Zelí, vyčerpaný z dokončování diplomky, a Panchy, kterého před druhou kontrolou pro změnu bodly dvě vosy (pro nezúčastněné - na závodech poháru štafet před dvěma týdny se odehrálo letošní kolo útoku sršňů na OB, opět s poměrně slušným bodavým ziskem i v našich řadách). V ženách postoupily mezi nejlepší Topča i Denisa, i když ta oslabená zdravotními problémy a nebylo jisté, zda v neděli vubec nastoupí. Baptiste tentokrát nepřijel obhájit loňské vítězství, nejspíš si včas ověřil, že letos se kýta nevyhrávala.

Nazítří nás tedy čekal navazující prostor jihozápadním směrem, sahající až za Milovské Perníčky. Nabízel o něco členitější reliéf a aspoň trochu častější výskyt těžší podložky, ale opět to byl poměrně rychlý závod, v němž se nabízelo i pár voleb, dalo se tedy tentokrát ztratit i na nich a opět i na dohledávkách kontrol, které se někdy krčily třeba za vývratem nebo v hustníčku. Ti nejlepší to ale zvládali spíš bez chyb a to pak bylo základem úspěchu, spolu s dostatečnou fyzičkou.  Podle pořadatelů na náročnosti ubralo i dlouho trvající sucho, když při někdejší obhlídce před volbou terénu pro závod byl tento celkově podmáčenější, fyzicky náročný a počítali s pomalejšími průměry na km.

Ňuf nebyl rozhodně bez šance na vítězství v elitě, ale přišel o ní na nejdelším postupu 13-14, který šel více přímou volbou než Miloš Nykodým. Ta jeho se ale ukázala být příliš kopcovatá a z náskoku 18 s se stala ztráta 93 s. Ve zbývající části trati, trvající mírně přes půl hodiny, už dokázal ztrátu jen snížit na rovnou minutu, koneckonců nejrychlejší závěr měl pro změnu Pája Kubát, který se s jen pár malými chybkami v úvodu držel od začátku na třetím místě, které mu nakonec zůstalo, i když trochu stahoval. Vyhrál tedy Dým, s časem 89:01 (17,2 km). Čtvrtý skončil Šéďa, který nebyl zdravotně v pořádku, stejně jako Bet, který po sobotním závodě už v neděli už ani nenastoupil. Pro kolizi s jinou akcí nenastoupil na start kvalifikace Vojta Král, takže chyběl nakonec i tento favorit. Sosák, postupně se preventivně ládující tabletkami a gelíky v respketu z délky tratě (přecejen Dolomitenmann je o dost kratší), a doběhl na výborném 15. místě, se ztrátou 16 minut na vítěze.

V ženách Denisa nakonec odstartovala, ale pokusila se o větší frajeřinu než jen vyhrát závod na paralen, špatně si zapamatovala svůj startovní čas a nakonec proběhla startovní čárou o necelé tři minuty později než měla. To už byl příliš riskantní kousek, který nakonec nevyšel, stíhačku skončila na 2. místě, 14 s za Janou Knapovou, která zvítězila s časem 74:36 (11,0 km). Třetí skončila, část tratě dokonce průběžně vedoucí, Magdalena Tužilová ze Žabin, které pak obsadily i další čtyři místa (a to jim ještě chyběla Áda Indráková pro vleklé problémy s achilovkou). Topinka skončila desátá, spokojená se svým výkonem, méně pak s výsledkem, když letos ztráta 4:30 na lepší umístění nestačila. I přesto však ještě porazila mj. i favorizovanou Kamilu Gregorovu, která se o lepší umístění připravila mj. pár velmi dlouhými cestovkami. A Topinka je mmch od 25.9. již Rollierka, byť prozatím úředně a na obřad se teprve mužeme těšit.

Nezklamaly ani naše hlavní mladé naděje a Bandaska tedy vyhrál (H18), poměrně přesvědčivým výkonem a s náskokem tří minut, Hašlerka v téže kategorii skončil čtvrtý, 16 s za medailí. Bára Chaloupská skončila tentokrát "až" druhá, když Terku Janošíkovou dnes asi nebylo možno porazit, v A finále jsme měli ještě Jáchyma (15. v H18) a Ondru Metelku (11. v H16). V B finále ukázali svoje kvality zejména Tomáš, který jej vyhrál, a Matěj (druhý).

Pár hezkých umístění jsme zaznamenali i ve veteraniádě, Lucka Vítková vyhrála D35, Milan Novotný skončil druhý v H50 (a Karel Kavalír tamtéž 4.), Jiřina Běhounová třetí v D60, Petr Novotný zvítězil v H75 (po odčtení závodníka diskv. v kvalifikaci). Franta Vykysalý skončil v H80 na čtvrtém místě, s takřka nicotnou ztrátou 9 vteřin na bednu.

Zbylé mapy má u sebe kade, nějaké hadřiky zapomenuté na shromaždišti taky.

Výsledky

Aktualizováno (Pondělí, 03 Říjen 2016 07:46)