Už přímo z Ádru vyrazila výprava dorosteneckého výběru, čítající také Dana Vandase, na daleký jih, aby ještě dostatečně potrénovali přímo v dějišti ME dorostu, které se od čtvrtka do soboty koná v (bývalé jugoslávské) makedonské Strumici a okolí. V úterý Bandaska hlásil z dějiště: "okolo 30 stupňů, terény jsou až moc kopcovaté, jídlo tu mají trochu jiné ale je to i dobrý". Kompletní nominace je zde, místo Jana Čecha odjel Šimon Navrátil, na ostatní náhradníky, tedy ani naše děvčata, už se nedostalo. V polské výpravě je Weronika Cych. ...

 

Ve čtvrtek závod odstartoval sprintem v ulicích Strumice, který se vyvedl naši polské reprezentantce - Weronika Cych ve své kategorii starších dorostenek zvítězila. Českým barvám přinesl závod hned tři medaile a další tři umístění na velké bedně - nejvíce se vydařily šestnáctky, v W16 skončila 2. Tereza Jánošiková (UOL), 3. Tereza Čechová (SJI) a 4. Barbora Vyhnálková (RIC), v M16 3. Vojtěch Sýkora (LCE), 4. Ondřej Vystavěl (JPV). V kategorii W18 uhájila aspoň 6. místo Simona Chládková (LPU), v M18 byl nejlepší z našich šestnáctý Štěpán Mudrák (LCE). Dan skončil mezi mladšími dorostenci šestnáctý, se ztrátou 1:21 na suverénního vítěze Portugalce Ricarda Estevese (půl minuty náskok na 2. místo) a 47 s na medaili. Pohledem do mezičasů ztratil hned někde na začátku a pak už spíš jen stahoval. Pár fotek od Polácha, mapy, výsledky .


V pátek se běžela klasika, závodníci vybíhali od 9.00 skoro až do půl jedné, Dan byl na startu až mezi posledními. Startovka, on-line průběžné mezičasy a výsledky, gps tracking.

Průběžné výsledky a mezičasy zhruba v polovině závodu přestaly jít, hrubým odhadem je Danův čas asi o 4 minuty lepší než měl průběžně vedoucí závodník v momentě výpadku a z patnácti nosičů GPS je nejrychlejší, ale zvolil v závěru (na 12. k.) méně výhodný postup přes kopec (podle mě...), tak se necháme překvapit. Na dotyčné stránce si mužete také prohlédnout mapy a (vrstevnicově velmi členitý) terén.

Oficiální zdroje zatuhly, ale spojení se podařilo navázat - podle došlých zpráv Dan Vandas VYHRÁL!!! se slušným náskokem a to si ještě v závěru dovolil narvat nevýhodný postup na kterém ztratil nejméně minutu. Česká výprava si dnes přičetla ještě dvě medaile a nadto další pódiové umístění - W16 3. Terka Jánošíková (UOL), W18 3. Anička Štičková (LLI), M16 6. Vojta Sýkora (LCE). Weronice se závod vůbec nepovedl a s desetiminutovou ztrátou skončila 30.


Při štafetách mladší dorostenci nezklamali naděje podpořené výkony na klasice. Vojta Sýkora předával první, v kontaktu s ním bylo pouze Finsko, s Finy předával i Otakar Hirš, ovšem již na druhém místě, když do čela odskočilo Švýcarsko. Na jeho finišmena měl Dan na startu ztrátu minuty a půl. Našemu borci se zřejmě nedařilo uplně optimálně, Fin předvedl nedostižitelný výkon, odpoutal se a s přehledem převálcoval i Švýcara. Nejbližší další za námi měli již větší ztrátu nebo taky nestahovali, pouze Francouz podal výkon srovnatelný s Finem a vytáhl jejich tým ze 15. na 4. Na Dana to už ale nestačilo a mohl slavit další medaili! O ně bojovala úspěšně i naše děvčata a v obou kategeoriích zvítězila! V mladších dorostenkách trojice Tereza Čechová - Tereza Jánošíková - Barbora Vyhnálková byla prakticky na čele od začátku, ve starších trio Eliška Kulhavá - Gabriela Hiršová - Anička Štičková vybojovala až na posledním úseku, kde kromě Švédska předběhly také Weroniku v týmu Polska, který do druhého úseku vedl.

Aktualizováno (Sobota, 28 Červen 2014 16:39)