Dnes se ve Finsku odehrálo finále krátké trati. Stejně jako při včerejší kvalifikaci byl zvolen terén hodný MS, v kterém nebyla nouze o zvraty. Medailové pozice jsou navíc pestrou směsicí různých příběhů...

 

Mužský závod vykolejil ze zavedených zvyklostí hned na dvojce - Thierry zde ztratil 60 sekund a zahájil tak stíhačku z průběžně 40. pozice. Na 15. kontrole, 3:15 před cílem, už stáhl náskok vedoucího Leonida Novikova na pouhých šest sekund, některé z dalších mezičasů ukazují dokonce rozdíl tři vteřin, ruský borec však svoji pozici ustál a i letos tak má midldle (nyní asi ještě více) nečekaného vítěze. Leonid vystoupil ze stínu svého staršího bratra, nejenže - narozdíl od něj - neměl dosud žádnou medaili z MS, ale nejlepším umístěním z MS pro něj dosud bylo 13. místo na middlu v roce 2004 (poprvé běžel MS v roce 2003...).

Třetí skončil, při druhém startu na MS, 22-letý Švéd Gustav Bergman. Dlouho držel takřka stejný čas s Novikovem,  dvě kontroly za diváckým průběhem však udělal jednu půlminutovou chybu. Pořád to stačilo na to, aby Švýcaři nezískali v mužích ani jednu medaili a seřadili se až v přízemí pódia (4. Kyburz, 5.-6. Hertner a Hubmann).

Na nadějné pozici se dlouho držel Bet, diváckým úsekem probíhal desátý, ale po chybách v další pasáži to bylo nakonec 21. místo, nejlépe tak z našich skončil 20. Olaf, který naopak chyboval hned po startu a pak už jen stahoval.

Stabilním výkonem si další zlato připsala Simone Niggli, nebyla však na čele od začátku, dlouho ji dokázala konkurovat hlavně Tove Alexandersson, na dlouhém postupu na sedmičku ale zvolila méně výhodnou obíhačku, navic s ne zcela vydařenou dohledávkou. Po dalších dvou drobných zaváháních z toho bylo druhé místo se ztrátou 1:45. Bude Tove v budoucnosti druhou Simone..? Ta zahájila sbírku medailí z MS až ve svých 23 letech, zatímco Tove v 18, resp. z individuálních disciplín v 19 letech (brán skutečný věk, nikoliv ročník, narozena je až v září)...

Šanci na zlato měla dlouho i Mína Kauppi, za diváckým průběhem však před desítkou nejprve našla jedenáctku (což ze závodnic na čele vyrobila např. také Rjabkina), to ji zřejmě rozhodilo, následovala chyba v dohledávce na 12. a nakonec i na předposlední 14. k. Tím však umožnila finskou radost na jiný způsob - a pro mnohé ještě dojemnější, než kdyby skórovala domácí tvář šampionátu. Na bronz totiž nakonec dosáhla Merja Rantanen, která tak na svém šestém startu na MS, ve 32 letech, získala svoji první individuální medaili z MS.

Dlouho jsme úspěšně drželi palce Daně, která i pro mnohé osudnou desítkou prošla bez zaváhání a ještě na jedenáctce byla průběžně čtvrtá - a to nad ní v tento moment byla i později chybující Mina. Obrovský zásek na 12. k. však znamenal pád do hlubin a nejlépe z našich skončila nakonec 17. Vendula Haldin (ex Klechová).

Výsledky

Zítra odpoledne šampionát vyvrcholí štafetami, (snad) od 12.55 našeho času mužskými, poté od 15.00 ženskými. Kdo nebudete hledat vlastní terčíky na Vysočině nebo Velké Fatře, můžete opět vše sledovat online - TV přenos a průběžné výsledky. Naši obhajují v loňském zlatém složení Olaf-Šéďa-Bet, ženy běží  Vendula-Eva-Dana. Seniorské MS běhá za každou výpravu jen jedna štafeta, takže Terka i Honza zůstanou v roli diváků.

Aktualizováno (Sobota, 13 Červenec 2013 11:05)