V běhu dějin nám zapadla už dřívější zpráva o nominaci Terky Novotné (kterou tímto vítáme opět doma) na závody, které se uskuteční v rámci Světových her, o účasti na dalších vrcholných akcích se ještě bude rozhodovat...:

Česká výprava na Světové hry čítá ještě Ivetu Duchovou, Vojtu Krále a Honzu Procházku. Ve dnech 2.-4.8. na ně v dalekém skoro-rovníkovém kolumbijském Cali čekají závody ve sprintu, na krátké trati a smíšených štafet. Stránka závodu je zde.

O nominace na MS a MSJ se bojuje, jeden z rozhodujících víkendů pro finské MS dospělých proběhl právě nyní, kdy se ve švédské oblasti Dalarna uskutečnila série samostatných nominačních závodů českého výběru. Pája zůstal po zranění ze závodu z minulé soboty doma, z našich tak bojoval o svoji premiéru na MS Honza Petržela. Informační souhrny a výsledky jsou na represtránce, zde je vlastní subjektivní hodnocení: "s předvedenými výkony nejsem kromě testu na dráze příliš spokojen. Na midlech jsem se na extrémně těžké podložce (hluboké borůvčí, kameny, klacky) necítil dobře fyzicky, k tomu jsem přidal pár zbytečných chyb (zvlášť mě mrzí ta na chasing startu, kde jsem z 3. místa cestou na předsběrku neběžel za Betem, ale šel jsem sám a skončil v tříminutové chybě). Na klasice se mi běželo fyzicky velmi dobře, bohužel jsem v první polovině závodu udělal spoustu nepřesností, takže ani s tím nemůžu být spokojen. Nezbývá mi než věřit, že se do nominace vejdu, šance tam určitě je, ale počkám si jak se to vyvine. Kvůli náročnému programu bude zřejmě rozhodující, pro jaké disciplíny se rozhodnou zkušeňáci a jestli něco zbyde i na mě".

Honza byl pátý na dráze a obou middlech a šestý na klasice, takže určitě není bez šance (na MS jede 6H+5D).

Kromě vítězů "lesních" nominačních závodů (resp. pro krátkou trať běžec s nejlepším součtem dvou příslušných závodů) budou další nominace určeny se zohledněním výkonů na několika letošních i loňských domácích i zahraničních vrcholných závodech, vhodného obsazení disciplín, času na dráhových testech a pod. Roli budou ještě hrát mj. výsledky z Nordic O-tour 2013, které se koná 1.-8.6. (Oslo sprint a middle, Stockholm-Sigtuna vyřaz. sprint, Turku sprint a na závěr hendik. start) a na kterou jsou nominovaní i Honza a Terka.

MS se koná ve finském Vuokatti hned po našem MSJ (Ne 7.7. LongQ, Po 8.7. Sprint, Út 9.7. LongF, Čt 11.7. MiddleQ, Pá 12.7. MiddleF, So 13.7. Štafety).

O účasti na naše MSJ se taky ještě bude chvíli bojovat, zde je klíčem součet bodů získaných na základě výsledků nominačních závodů, kterými bylo pro sprint MČR v Chrudimi, pro lesní závody to budou samostatné nominačky, které se uskuteční 31.5.-2.6. (middle Pulčín, klasika a hromadný start Skřípov, prostor klasiky a štafet MS 2008). Pro dráhové testy není dán povinný limit, jde o zisk bodů podle času a zejména o to, aby je běželi všichni společně a to tento pátek v Šumperku. Čest našich barev (a českých vůbec - letos to vypadá převážně na moravské nominace) se pokusí hájit Lenka Svobodová, Markéta ze zdravotních důvodů letos vynechává. Držet palce můžeme i našim polským přátelům Weronice a Mateuszovi, pro ně se ale poslední rozhodující závody konají až 15./16.6.

Euromeeting se koná 28.7.-3.8. ve Skotsku (Moray), kde se lze zúčastnit i souběžně pořádaných šestidenních.

MED je letos až na podzim, 24.-27.10.2013 v Portugalsku (v přímořském letovisku Foz do Arelho 100 km severně od Lisabonu), kam bylo nakonec přesunuto z původně zvoleného Izraele. O nominacích budou rozhodovat až zářijové akce, dorostenecký tým máme dobře obšlápnutý (Klára Novotná, Petr Horáček, Matěj Mašata, Adam Růžička), takže budeme doufat v co nejpočetnější účast.

Akademické MS probíhá jen jednou za dva roky, takže nejbližší bude až v tom příštím. To bude mmch. dalším světovým O-podnikem na naší půdě, uskuteční se v srpnu 2014 (o přesném termínu se ještě jedná) na střední Moravě (sprintové smíšené štafety v Kroměříži, klasická trať na Konicku v okolí Nectavy, sprint na Svatém Kopečku, krátká trať a štafety na Protivanovsku), více např. v nedávném rozhovoru s Dušanem Vystavělem na svazové stránce.

Aktualizováno (Čtvrtek, 23 Květen 2013 13:39)