Vytisknout

I letos zahájila řada našich nadšenců sportovní sezónu jizerskou padesátkou a zahájení to bylo opět jaxepatří.

 

Při teplotě kolem nuly, čerstvě napadnutém sněhu a zpočátku i v chumelenici byla správná máza alchymií nebo i utopií. Pár severských borců a Standa Řezáč se zase jednou rozhodli  odbouchat celou trať jen holýma prackama, protentokrát navíc s vítězným koncem pro našeho statného chasníka.

Milan shrnul své dojmy slovy: "...byl to humus sníh a pořadatelé podcenili (spíše se na to vykašlali) přípravu tratí, takže nebyly téměř žádné stopy. Já jsem navíc namazal na stoupání, což bylo super, ale z Rozmezí jsem byl nejpomalejší ze všech kolem sebe, připadal jsem si, že mám na skluznici hřeby... Ale jinak dobrá zkušenost a za rok zas."Kájovi to vyšlo spíš opačně: "zasoupažil jsem si jako Standa Řezáč, ale na rozdíl od něho jsem to neplánoval :-(". I Pája Kubát už asi zažil svižnější výkon: "...no boj to teda byl a to nejen s mázou, ale také s davama lidí a špatnou stopou. Na Jizerce jsem si ale nechal lyže konečně namazat něčím, co alespoň trochu stoupalo, takže pak už to bylo lepší. Při výstupu ze Smědavy na Knajpu pak už i ubyly lidi, takže jsem se mohl trochu rozjet...", tak aspoň Křéma "byl s výkonem spokojenej:-) Ovšem ten sníh a nestopy, to byl vopruz".

Podobně to viděl Vesli, kterému se nakonec podařilo zajet nejlepší čas z našich: "...byl to spíš díl náhody. Mazal mi to Kazboš (ale jenom odraz) na poslední chvíli, ale co tam dal, bylo na ty podmínky super. Do kopce to mimo tu rozdupanou "stopu" docela stoupalo a na rovinkách a z kopce mě občas někdo předjel, takže ten skluz nebyl 100%, ale to podle mě za cenu toho odrazu. Jinak Kazboš maže TOKO a dával tam podle mě kombinaci červeného se žlutým. Jinak to s lyžováním nemělo fakt nic společného, když nepočítám asi posledních 5 - 8km."

Pavel Běhoun jel závod s antibiotiky, "tak to nebylo nic moc. Mázu jsme měli dobrou, na trati jsem nespadl, nějak jsem to z poslední vlny odšuntal a nakonec i dojel." Pro zdravotní problém se nakonec vůbec nezúčastnil Sam, po zranění, které si přivodil o čtyři dny dříve na tréninku. Smutným hrdinou se ale stal Jíra, kterému osud nedovolil poprat se s celou tratí, když se mu již před Rozmezím (tj. po cca 7 km) vylomila v botě osička do vázání ...

V čele startovního pole se dlouho drželi hned tři češi, mladý a nadějný Petr Novák se držel hodně dlouho, odpadl až ke konci a dojel 11., se ztrátou 1:42, méně spokojen byl se svým prvním startem na seriálovém laufu Martin Koukal, který netrefil mázu a, podle svých slov, místo předpokládaných 35 km mu jela jen jeden kilometr.

K nevydařeným podmínkám uvedli pořadatelé pro média následující: "Jizerská 50 ČSOB Pojišťovny si pro závodníky nachystala jedny z nejnáročnějších podmínek za poslední roky. Marný boj s počasím, kdy od čtvrteční noci do pátečního finiše v Jizerských horách napadlo až 40 centimetrů sněhu, sváděly před závodem hned tři rolby.

Nejširší rolba vyrážela na trasu hlavního závodu v sobotu hodinu před půlnoci a k rozcestí u Nové louky přijela kolem šesté ráno. Až hodinu před závodem projela úvodní několikakilometrový úsek, aby byly podmínky co nejlepší. Druhá rolba dělala trasu Intersport Jizerské 25 a na trase strávila 3 hodiny. Třetí rolba upravovala trasy na Jizerce a to ještě těsně před závodem.

Letos jsme se potýkali s náročnými podmínkami a bohužel nebylo možné udržet stopy, protože jen během neděle napadlo v některých místech až patnáct centimetrů sněhu. Jezdili jsme po trase celý týden, aby byl podklad co nejtvrdší, ale i tak byla trať kvůli neustálému sněžení měkká,“ vysvětluje ředitel tratí Radim Nyč. „Za celý organizační tým mohu říci, že jsme odvedli absolutní maximum.

 

1. Řezáč Stanislav 2:21:49

514. Veselý Ondřej 3:40:02

522. Novotný Milan 3:41:05

580. Jiran Jan 3:44:47

735. Kamenický Jan 3:54:51

773. Kavalír Karel 3:56:39

1007. Dušátko Petr 4:12:07

1247. Vlach Jaromír 4:24:03

1438. Kubát Pavel 4:34:39

2357. Běhoun Pavel 5:22:33

2385. Cichý David 5:23:43

2537. Běhounová Jiřina 5:31:49

3735. Faltejsek Pavel 7:00:07