Vytisknout

I MS juniorů se letos uskutečnilo ve standardním termínu, v obvyklé podobě nakonec však neproběhlo, naopak bylo pro pořadatele plné zvratů a operativních zákroků.

Z důvodu velmi suchého a žhavého počasí a z toho plynoucího rizika požárů byl v celém Portugalsku vyhlášen zákaz vstupu do lesa, což se naši účastníci dozvěděli večer před odletem. Trvání zákazu nejprve dávalo naději, že se aspoň na závěr uskuteční jeden lesní závod, ale zákaz byl nakonec prodloužen.
Ve výpravě jsme měli Kubu Chaloupského a ve svých 17. letech také Míšu Metelkovou.

Ještě podle plánu se na úvod v pondělí 11. 7. ve vsi Carapito uskutečnil sprint. I v něm Kuba předvedl letošní výbornou formu a doběhl s časem, který by stačil na 6. místo, bohužel však orazil dámskou jedničku, což mu neuznali. Míša skončila 35., třetím místem Aničky Karlové (JIL) se však česká výprava dočkala první medaile.

Následovaly, opět v Carapitu, ve středu 13. 7. historicky první sprintové štafety na MSJ. Ty se poprvé na JWOC měly uskutečnit vloni, ale na odloženém podzimním na programu nebyly a měly se uskutečnit až 2023, ale za aktuálních okolností je dokázali portugalští pořadatelé v krátkém čase oproti plánu připravit. Česká výprava opět získala medaili a tentokrát u toho byl i Kuba. Anička Karlová na prvním úseku opět předvedla výborný výkon a přiběhla s náskokem 23 sekund, který Kuba navýšil na 38 s. Na dalším úseku nás Dan Bolehovský (VSP) udržel ve hře o medaile, přiběhl na děleném 5. místě se ztrátou 24 sekund a na posledním úseku Markéta Mulíčková (TBM) potvrdila své kvality, zůstala v tříčlenné skupince, která si rozdala medaile a získala pro nás bronz (dalších 13-23 s za ní se přihnala další trojice).

O další dva dny později se v městečku Dornelas uskutečnily “urban relay”, tedy složením standardní štafety, které se s ohledem na aktuální podmínky neběžely v lese. Šlo o dobrou vůli pořadatelů, závod tohoto druhu nemá status oficiálního závodu MSJ, ale závodníci jej samozřejmě pojali se vší vážností. Áčko našich juniorů rozbíhal Vít Čech (AOP), který předával až 22., to Dan Bolehovský stáhl na 7. místo a Kuba pak ještě na páté. Pátý skončil i tým juniorek, Míša finišovala béčko, na konečném sedmém místě.

Nadále se však počítá i s lesními disciplínami v odloženém termínu, IOF již schválila pro jejich uspořádání první listopadový víkend.

Stránka závodů

Zhodnocení trenéra Košíka