Vytisknout

O druhém říjnovém víkendu se ve vidnavských lesích konalo opavské repete klubových mistrovství. V dospělých kategoriích jsme i nyní patřili mezi nejúspěšnějěší, tentokrát se sbírkou všech tří cenných kovů - zlata pro štafetu žen, stříbra pro štafetu mužů a v nedělním souboji klubů pak dospělí skončili třetí.

Závody se konaly v ne zcela neznámých lesích jižně od Vidnavy, které mnozí pamatujeme z dřívějších závodů nebo velikonočních soustředění. Vybraná část prostoru byla velmi pestrá, jak porostově, tak různorodostí objektů - reliéf terénu je mírně zvlněný s občas vyčnívajícími výraznějšími kótami a často ještě ozdobený kamením. Průběžnost lesa je ztížena členitější podložkou nebo klestím a zejména na pasekách nechybí ani trnitý podrost. Zelená měla různé podoby, jak co do hustoty, tak co do formy a druhu vegetace, od náletových porostů s hůře čitelnými rozhraními po jasněji oddělené plochy. Terén tak sice umožňoval relativně rychlé štafetové tempo, ale závod tedy nebyl z nejrychlejších.

Ženy dokázaly obhájit loňské zlato i v omlazené sestavě, v níž zůstala pouze Denisa. Z prvního úseku přiběhla Áda Vandasová mezi nejlepšími s nevelkou ztrátou, Terka Kosová pak sice ještě něco ztratila, ale sestra to za ní smázla, předběhla všechno, co se předběhnout dalo a doběhla výběru okresu RK pro vítězství ještě s minutovým náskokem. Béčko (Terka Novotná - Dádule Emil Štěrbová - Marťa Šádková) skončilo 24.

V mužích byly před námi po prvním úseku Baptista Rolliera pouze méně favorizované štafety, takže po druhém úseku už doběhl Honza Petržela na čele se Žabinami, s minutovým náskokem na Pardubice. Na posledním úseku však Dým předvedl výborný výkon a přiběhl první a my jsme tedy brali stříbro, když náskok na Pardubice Pája Kubát ještě zvýšil. Náš druhý sled, Ondra Metelka, Šimon Chvátil, Honza Bendák, doběhl 16., trojka symbolicky 33. (Šaby, Kamenda, Justin).

Na dosah medaile byly dorostenky, rovněž ve výrazně změněném složení oproti loňsku. Bětka Neumannová a Anežka Zamouřilová podaly v rámci svých možností povedené výkony, Míša Metelková v souboji s až o dva roky staršími soupeřkami dokázala doběhnout a předběhnout o sedm minut finišmanku Tretry, čímž se dostala na třetí místo, bohužel chybkou v závěru o něj přišla a byla z toho nakonec smutná brambora.
V dorostencích momentálně nemáme základnu pro boje o nejvyšší příčky, tak i přes nejlepší čas Kuby Chaloupského na druhém úseku získala trojice s Lukášem Pompachem na prvním a Matějem Neumannem na třetím úseku 15. místo.

Po oba dny byli výrazně vidět naši veteráni, mladší i ti méně mladší. Favorizovaná sestava Martina Hepnerová, Renáta Samková, Monika Rollier skončila druhá v D105, v HaStopětkách sestava KaKuKo (kade, Kultoch, Košta) doběhla na pěkném pátém místě, když základ potenciálního áčka této věkové kategorie zůstal doma. V D135 štafeta Petra Novotná, Pavlína Chaloupská, Máca Kopecká skončila třetí, v D165 pak Kamila Růžičková, Jiřina Běhounová, Míša Kosová druhé, stejně jako kolezi v H165 Kája Kavalír, Jen Kamenický, Milan Novotný. V téže kategorii pak součtově přecejen o fous vousatější sestava Roman Mašata, Pavel Běhoun, Ivan Růžička skončila 16.

Nedělní závod měl stejné shromaždiště, s tratěmi lehce jiným směrem (trochu více do hustníků), startem o tři hodiny dřív a rtutí o tři centimetry níž; shromaždiště tak ještě při startu pokrývala jinovatka a lavóry s vodou na mytí vrstvy ledovce.

V závodě dorostenců jsme postavili sestavu čítající pět z výše uvedených členů štafet, když Martinka Kopecká vystřídala Anežku, která ještě pořádně nerozchodila zranění kotníku z prostějovských áček z počátku září. Sestavu pak pro poslední úsek doplnil Martin Čermák. Bohužel právě Martinka ztratila čip, na 4. úseku (na nějž vybíhala na cca 17. místě), po neúspěšném hledání pokračovala bez něj (při pozdějším kolektivním pátrání však byl nalezen!) a tým nakonec tedy dokončil závod už mimo hodnocení.

I v dospělích se náš hlavní výběr, který předloni přímo zvítězil, na třech pozicích ze sedmi obměnil mladšími nadějemi, samozřejmě jsme ale byli stále ve hře mezi nejlepšími. Baptiste z prvního úseku přiběhl na čele čelního baliku, poté to Terka Kosová trochu zdramatizovala a předala na 10. místě. Po dalších úsecích Ondry Metelky a Ády Vandasové jsme byli už sedmí, 6 minut za třetím místem. Následně nastoupila trojice zkušených stíhačů, Pája dobíhá pátý, už jen necelé dvě minuty na medaili a když Denisa zopakovala výborný výkon ze včera, vybhíhal Ňuf na poseldní úsek třetí, s náskokem přes minutu na Severku Šumperk (Mára Schuster). Ztrátu přes tři minuty na vedoucí dvojici Žabiny (Dým) - Pardubice (Martin Roudný) už nedokázal vymazat, ale spolehlivě tak udržel bronz.

Ani veteráni nezůstali za očekáváními. Nejmladší sestava kade, Pavlína, Kutloch, Renata, Košta se dokázala propočítat do kategorie DH225, kde asi i sama sebe trochu překvapila třetím místem. V DH275 se naopak od týmu Karel, Petra, Jan, Máca, Milan nic jiného než vítězství neočekávalo, druhý sleď ve složení Roman Mašata + Nepasice Dream Team (Běhounovic + Růžičky) skončil jen těsně za velkou bednou, sedmý.

Skvrnou na vydařeném závodě tak bylo snad jen kruté podcenění zásob piva pořadateli, což bylo vykompenzováno až vydrancováním hanušovického penáče, po vyčerpávajícím a výkonově neférovém souboji našeho autokaru s dvoulokomotivním rychlikem.

TV záznam z tohoto víkendu bude na ČT sport ve čtvrtek v 16.30 k vidění zde.

Výsledky: MČR štafet, veteraniáda štafet, MČR klubů, veteraniáda klubů.

Dvojzávod měl klub OB Opava na tomto místě uspořádat již vloni, ale za covidových okolností, kdy byl reálný pouze závod s malým počtem závodníků, odložil z ekonomických důvodů prostor na letošek a nakonec se tehdy konalo pouze MČR štafet pro mistrovské kategorie a v jiném prostoru. Tím mj. došlo k ročnímu posunu našeho pořadatelství právě tohoto dvojzávodu na rok 2022, což má za důsledek, že nemáme původně plánované mapy pro CVČ 2022. To proto po vzájemné dohodě budou i za rok pořádat LPU.
Letos se tedy tradiční sportovně-společenský vrchol sezóny navíc konal bez závodů žactva, kterým jsme mistrovství oblastních výběrů uspořádali před třemi týdny my, takže se jednalo méně masovou akci, podle oficiálních záznamů se sobotních štafet zúčastnilo 933 běžců, v neděli pak 990. Na účasti se trochu podepsala také nešťastná prostorová kolize, kdy se v tomtéž lese o tři týdny dříve konal dvojzávod MČR MTBO, přidělený do něj ještě dříve, než bylo "pěší" MČR přesunuto na letošní termín. To bohužel pořadatelé zjistili až počátkem září (MTBO pořádaly jiné oddíly), takže až v té době přišel na přetřes problém embarga prostoru (který platil od zveřejnění prostoru soutěžním řádem v lednu). Z následné diskuze bylo potvrzeno, že účastníci MČR štafet/družstev by embargo vstupu do prostoru účastí na MTBO porušili; jednak z obecného hlediska, aby nevznikl precedens, jako konkrétní příklad možné výhody pak byla zmíněna znalost odlišné průběžnosti  pasek.