Vytisknout

Od 12. do 15. 8. 2021 proběhla v oblasti vzdáleného švédského Idre letošní druhá série SP. V české výpravě čítající 8 H + 8 D byli i Denča, Pája a Bandaska.

Jde o horskou oblast nabízející technicky velmi náročné terény, nadto nominační počty na svěťáky znamenají mnohem vyšší konkruenci, nežli MS, takže výsledky mají opravdu vysokou váhu. O to cennější byly výsledky Páji a Denči, kteří byli na úvodní klasické trati nejlepšími z českých závodníků - Pája skončil na výborném 14. místě, se ztrátou +9:42 na vítězného Fossera a např. jen 2:33 na Kyburze na 6. místě. Na čele výsledku závodu mužů byli povětšinou hrdinové naší skalní klasiky z našeho MS - druhý skončil Nor Magne Daehli, z MS těsně bronzový cestující medailového vláčku, třetí tentokrát skončil nestárnoucí Dany Hubmann, na MS naopak těsně čtvrtý, protože to oběhl celé sám. Bramboru v Idre vyběhl Gustav Bergman (tedy nejlepší z domácich), který klasiku na MS pro změnu píchnul hned na začátku, po zranění poněkud sporného stupně vážnosti.

Zpět do Idre, v ženách skončila Denisa 19., pět minut za velkou bednou. Vyráhla tentkorát Simona Aebersold, božská Tove skončila až třetí, za čímž ovšem může Covid prodělaný po MS... Bojoval i Dan a dobojoval na 77. místě.  Výsledky, Analýza (včetně mapy) na worldofo.com .

Většina krátké trati byla postavena jako postupný výstup napříč vrstevnicovými kudrlinkami na jeden z místních vrchů, Gränjåsen, jen se závěrečným sešupem zase dolů. To už nám sedlo méně, Pája 44., Denisa ani nedokončila a Bandaskovi na cílové účtence dokonce chyběl punč. Navíc vítězové byli poměrně nečekaní, Švýcar Joey Hadorn (ročník 1997, ale už vítěz jednoho svěťákového middlu v r. 2019) a zejména pak švédská juniorka Hanna Lundberg.  (Výsledky, worldofo). 

Série závodů skončila štafetami, které se odehrály ve svazích téže hory a plošším prostoru pod ní. V ženách nebylo daleko k medaili - po 1. úseku Ády Indrákové a druhém úseku Denči bylo české áčko na 5.-6. místě, což bylo ve skutečnosti stále kontaktu s medailovými pozicemi, protože před námi byly tři švédské štafety a v redukovaném pořadí se počítá z každé země pouze jedna. Po posledním úseku ale Janďa Knapová doběhla již s odstupem pátá a v redukovaném pořadí čtvrtá. V mužích se závod Pájovi na druhém úseku nevydařil, ale beztak jej Dýmuž na předávce jej poslal do lesa až na 17. místě, Pája sepak propadl na 25., které poté Vojta Král vytáhl na 14., resp. v redukovaném pořadí deváté. Bandaska si zaběhl 2. úsek smíšené švýcarsko-české štafety. Excelovali domácí, v mužích vyhrálo áčko, v ženách béčko; v ženském závodě skončily tři švédské štaferty do šestého místa, v mužích to mohlo dopadnout podobně, kdyby Emil Svensk (mj. finšman vítězného jukolového týmu) nezaběhl netypicky špatný výkon. Výsledky  , worldofo .

Stránka závodu

Závěrečné kolo SP se koná od 30.9. do 3.10. v severní Itálii, na programu je klasika a krátká s centrem v Cansigliu (na začátku hor severně od Benátek) a na úplný závěr sprintové štafety přímo v olympijské dolomitské Cortině d'Ampezzo.