Vytisknout

Tiomila byla i letos zrušena, ale Jukola se v odloženém termínu odehrála, a to právě o uplynulém víkendu, tedy se ženským závodem Venla v sobotu 21. 8. a mužskou Jukolou o následné noci.

Netypická byla i lokalita, jelikož obvykle se Jukola koná na jihu Finska a tentokrát měla centrum v Rovaniemi, které je symbolem severního polárního kruhu. V Laponsku se uskutečnila po dlouhých 27 letech (opravdu za polární kruh však zasáhla pouze trať dlouhé noci, tedy 3. úsek mužského závodu). Takto to bylo v plánu již pro rok 2020 a pouze se uskutečnilo o 14 měsíců později, narozdíl od loňské odložené a nakonec stejně zrušené Tiomily, která se výrazněji na sever měla posunout pouze jako operativní vložené podzimní řešení.

Venly se za nás zúčastnila pouze Denča, v týmu IFK Mora. Na 3. úseku jej devátým časem na úseku posunula z 19. na 10. místo, v jeden moment byla dokonce čtvrtá. „Nebyla jsem ale moc spokojená, protože jsem měla odlišné farsty než zbytek skupiny a dělala chyby. Bohužel jednu velkou na konci, která nás stála lepší umístění.“ Na posledním, 4. úseku, pak Švýcarka Paula Gross často chybovala a doběhla nakonec dvacátá, se ztrátou 11:26, i tak se ale pro tým jednalo o zlepšení proti minulému 26. místu. S časem 3:05:38 zvítězila štafeta Alfta ÖSA OK ve složení Irina Nyberg, Josefine Heikka, Jana Knapová, Natalia Gemperle, tedy dokonce s českou účastí.

Pro mužský (sedmiúsekový) závod znamenal dvouměsíční posun z tradičního termínu kolem slunovratu, že byla Jukola výrazně více nočním závodem, než je obvyklé. S časem 8:02:32 obhájil vítězství tým Stora Tuna OK (se čtyřmi bratry Svensky), jen 58 s před IFK Göteborg s božským Kasperem na finiši. V A týmu za nás běžel pouze Pája Kubát, který si po loňské pauze opět konečně mohl zaběhnout štafetový závod toho formátu za elitní tým Kalevan Rasti, do nějž přestoupil před počátkem sezóny 2019. Běžel za něj pátý úsek, vylepšil 28. na 26. místo, na němž předával Tomáši Křivdovi, který předvedl vůbec nejlepší čas na šestém úseku. Tím posunul tým na 17. místo, nakonec Kalevan skončil na hezkém 12. místě, byť to byl ale propad po předloňském šestém.
Na umístění do první dvacítky pomýšlelo i béčko Kalevanu (minule bylo 19.), kterému šel šestý úsek Honza Petržela. Bohužel však bylo disk již po prvním úseku, jehož běžec neměl ve vybité emitce žádnou kontrolu a odflákl ražení do záložního papírku, takže v něm neměl všechny důkazy….
Dan Vandas běžel béčko Koovee, které na 3. úseku posunul ze 49. na 37. místo, nakonec jeho tým skončil 72.