Od pátku do neděle neproběhla jen CVČ, ale také předposlední kolo světového poháru, s centrem v jihonorském Sarpsborgu.

 

V české výpravě byli i Denča a Ňuf, oba s účastí na vrcholné o-akci po přestávce způsobené zdravotními důvody (více zde).

Úvodním závodem byla klasika, z našich žen dosáhla nejlepšího výsledku právě Denča, která měla na 15. místě ztrátu na vítězku necelých 10 minut, Ňuf se závodem protrápil trochu déle a skončil padesátý: “Páteční výsledek přičítám tomu, že momentálně nemám na to, abych vydržel víc jak 45 minut souvislého běhu v tak měkké a těžké podložce jako tam byla. Prostě jsem silově odešel. Ale nějak jsem dokázal ty nohy oživit, takže jsem ten zbytek nějak ubojoval”.

Nabitý program pokračoval v sobotu dvoudílnou krátkou tratí, čítající dopolední prolog a následně závod s handicapovým startem (ztráty z prvního závodu se pro start násobily dvěma). Pro Denču to po prologu bylo opět 15. místo, po stíhačce pak 14. a opět nejlepší výsledek z našich žen (ze zdravotních důvodů odpadla ale už v pátek Jana Knapová). Ňuf doběhl nejprve na 32. místě, které stíhačkou stáhl na 23. Závěr se na medailových pozicích mužů podobal finiši po čtyřstovce, v závodě na 45 minut prvních šest mužů doběhlo v pěti vteřinách, prvních dvanáct v necelé půlminutě, bohužel pro Vojtu Krále skončil v tomto dostihu čtvrtý. Závěr je zachycen na tomto videu (nevím ovšem, jestli je viditelné mimo fb).

V neděli série vyvrcholila štafetami, které pro naše muže skončily medailí. Dále už přímo Ňuf osobně: “Po přetrpěné klasice jsem byl dost na dně, ale v sobotu jsem se cítil v obou závodech celkem slušně, takže jsem věřil, že bych ten první úsek mohl ustát. Za celé předchozí 3 závody jsem ale moc neměl šanci koukat do mapy, protože jsem většinu času jenom visel. Takže mapově jsem si před startem úplně nevěřil, ale po dobrém začátku jsem byl najednou na čele sám s Albinem Ridefeltem a byl jsem dost jistý.

Pak přišla divácká a šíleně náročný výběh po zarostlé pasece. Tam jsem fyzicky trochu odešel, Albin mi zmizel a navíc jsem udělal drobnou paralelku, takže mě zezadu dojela celá ta skupina. Tam už jsem si to hlídal a do cíle jsem dojel v té skupině, jenom už na finiš síly nebyly.” Předával na devátém místě, 52 s za Ridefeltem, ale tedy v balíku čítajícím 2.-10. místo. “Dým šel neskutečně.. Suverénně posbíral svoje farsty a uvisel Lundyho. No a Vojcek to měl rozběhlé parádně, taky šel skvělý individuální začátek, jednu chvíli i výrazně vedl, pak ale udělal drobnou klíčku a už byl zpět v té skupině hvězd. V závěru už sotva pletl nohama, ale zvládl to krásně až do cíle. Takže velká spokojenost, všichni šli svoje maximum a v takto těžkém terénu to bylo asi nejvíc, co jsme mohli vytěžit.” Vojta Král doběhl osamoceně čtvrtý, 1.24 - 1.00 za předcházejícímí Nory a dvěma švédskými štafetami (a s tříminutovým náskokem na další dvě norské štafety), což znamenalo v redukovaném pořadí třetí místo.

Ženám se vedlo méně, Terce Janošíkové se úvod nepovedl, Venda Horčičková to pak vytáhla na deváté místo a Denča doběhla dvanáctá. V redukovaném pořadí to bylo sedmé místo (po odečtení švýcarského béčka a dalších čtyř skandinávských štafet).

Denča svoje výkony shrnula takto: “SP byl špičkový, parádní terény, počasí jak ušitý pro běhání, fajnová atmosféra. Za sebe jsem ráda, že jsem byla schopna se výsledkově vrátit mezi širší špičku, pro mě skvělými výsledky. Jsem moc spokojená. Na konci mi bohužel docházely síly, stíhačka byla taková "škola života" a štafety už jsem nějak doplazila. Neulehčily to bohužel střevní problémy, které mě trápily poslední tři dny... Je ale dobré vidět, že k TOP10 není daleko, ale je potřeba ještě hodně zlepšit.

Ňuf, který místo medailí k diplomu nafasoval bohatou zásobu norských marmelád a sirupů, se nám ještě vyjádřil k sobotní závodnímu modelu: “Já s tím formátem nemám problém, protože je to asi nejférovější možnost. Akorát by měl být větší startovní interval v tom prologu, protože se to hrozně sbíhalo a hodně to ovlivňovalo výsledky. To, co bylo v minulosti, je ještě víc o štěstí.. pokud se jde na nějaká kola, tak je to ještě víc o tom koho zrovna trefíš do své větve. A motýlky nic neřeší.

Stránka závodů

Výsledky

O-News

Béďa

 

Aktualizováno (Pondělí, 03 Září 2018 14:36)